PROF. DR. SOKOL ABAZI – I ZGJEDHUR REKTOR I CIT

Instituti Kanadez i Teknologjisë (CIT) organizoi sot Ditën e Zgjedhjeve për postin e Rektorit. CIT njofton me kënaqësi se Prof. Dr. Sokol Abazi është zgjedhur Rektor.

CIT shpreh mirënjohjen dhe mirënjohjen për kandidatin tjetër, Prof. Dr. Habib Hamam, të cilit CIT i uron më të mirat në të ardhmen!

Që nga viti 2016, Prof. Dr. Sokol Abazi është një lektor me performancë të lartë në CIT. Njëkohësisht ai ka mbajtur detyrën e Dekanit të Inxhinierisë, ku Fakulteti i Inxhinierisë përjetoi një nga periudhat më të frytshme.

Sa i përket arritjeve të tij akademike, Prof. Dr. Sokol Abazi ka doktoruar në Universitetin e Fribourg-ut në Zvicër dhe një studim postdoktoral nga Universiteti i Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar.

Prof. Dr. Sokol Abazi ka treguar qartë vizionin e tij akademik në të kaluarën, ku CIT ka tejkaluar vazhdimisht objektivat e tij. Për më tepër, siç tha ai:

“Njohuritë dhe koncepti i universitetit për mua janë më tepër mision sesa thjesht profesion. Në të vërtetë, nëpërmjet diturisë, njerëzimi mund të shtyhet përtej kufijve të tij. Universitetet janë vendet e dijes, ku dija lind, transmetohet dhe ruhet nga një brez në tjetrin. CIT do të luajë një rol kaq hyjnor!”

I urojmë urimet më të përzemërta dhe sukseset më të mira Prof. Dr. Sokol Abazi në misionin e tij për realizimin e objektivave institucionale të CIT dhe dhënien e një ndikimi real në shoqërinë tonë!

PROF. DR. SOKOL ABAZI – I ZGJEDHUR REKTOR I CIT
PROF. DR. SOKOL ABAZI – I ZGJEDHUR REKTOR I CIT 2