AL

Close this search box.

AL

FAKULTETET & DEPARTAMENTET ​

Fakultetet > Fakulteti i Ekonomisë > Departamenti i Administrimit të Biznesit > Master i Shkencave – Financë dhe Bankë

Master i Shkencave - Financë dhe Bankë

Diploma Master në Financë dhe Kontabilitet me një profil Financë dhe Bankar është një program i nivelit të diplomuar që përgatit studentët për karriera në industrinë financiare, duke përfshirë bankat, menaxhimin e investimeve dhe financat e korporatave. Ky program u ofron studentëve njohuri dhe aftësi të avancuara në financa dhe banka, të cilat janë thelbësore për suksesin në tregjet komplekse financiare të sotme.

Kurrikula e këtij programi Master përfshin kurse në analizën financiare, menaxhimin e portofolit, modelimin financiar, menaxhimin e rrezikut dhe rregullimin financiar. Studentët gjithashtu kanë mundësinë të specializohen në fusha të tilla si banka e investimeve, financat e korporatave ose financat ndërkombëtare.

Përveç mësimit në klasë, studentëve në këtë program zakonisht u kërkohet të përfundojnë një projekt ose stazh, i cili ofron përvojë praktike në financa dhe banka. Kjo përvojë praktike është thelbësore për përgatitjen e studentëve për sfidat e botës reale të industrisë financiare. Pas përfundimit të një diplome Master në MFA në Financë dhe Bankë, të diplomuarit përgatiten për një gamë të gjerë mundësish karriere, duke përfshirë pozicione në bankingun e investimeve, bankingun komercial, menaxhimin e aseteve dhe konsulencën financiare. Ata gjithashtu mund të zgjedhin të ndjekin karrierë në fusha të ngjashme si financat e korporatave, menaxhimi i rrezikut ose analiza financiare.

Në përgjithësi, diploma Master në Financë dhe Banka u ofron studentëve njohuritë dhe aftësitë që u nevojiten për të pasur sukses në industrinë financiare dhe i përgatit ata për një karrierë shpërblyese në një fushë dinamike dhe në rritje.

Aftësitë e synuara

• Vlerësoni në mënyrë kritike informacionin e pasqyrave financiare.
  • Të kuptojnë mjediset ekonomike dhe financiare në të cilat bankat operojnë.
  • Kuptoni llojet e ndryshme të rreziqeve me të cilat përballen bankat dhe mënyrën e matjes së tyre.
  • Kuptoni dhe vlerësoni vlerësimin e kreditit.
  • Vlerësoni dhe krahasoni investime të ndryshme.
  • Identifikoni dhe përcaktoni pyetjet përkatëse kërkimore.
  • Analizoni dhe zgjidhni problemet e vlerësimit dhe investimeve.
  • Punoni në mënyrë efektive me të tjerët, duke përfituar nga të menduarit, përvoja dhe aftësitë e tyre të ndryshme.
  • Identifikoni dhe vlerësoni përgjegjësitë dhe çështjet sociale, kulturore, globale, etike dhe mjedisore.
  • Demonstroni aftësi në menaxhimin e kohës.

Vazhdimisia e Programit

Course name
Duration
Credits
ECTS
Internship
15 weeks
Thesis

Mundësi për karrierë

• Shefi i zyrave financiare
  • Analist financiar
  • Menaxheri i riskut
  • Menaxher i financave të korporatës
  • Analist investimesh
  • Kontrolli financiar
  • Analist buxhetor
  • Konsulent Financiar
  • Zyrtari i pajtueshmërisë

Tarifat e studimit

3000 EURO

Kërkesat e pranimit

Diploma Bachelor

Afati i Aplikimit:

Hours
Minutes
Seconds
Applications have been closed!