Inflacioni në Shqipëri: Flluskë gënjeshtrash apo reflektim i vërtetë?

Sot u mbajt një diskutim në tryezë e rrumbullakët, gjatë së cilës folësi ynë i ftuar, Majlind Lazimi. Ai diskutoi mbi:

• Rritjen e fundit të inflacionit
  • Se çfarë të presim kur norma e inflacionit në Shqipëri të arrijë tavanin e tij
  • Dhe çfarë mund të bëjmë për ta mbajtur inflacionin të ulët dhe të qëndrueshëm.

Gjatë gjithë sesionit, studentët nga fakulteti i ekonomisë ndërvepruan me njëri-tjetrin dhe ishte interesante të dëgjohej për këndvështrimet e tyre novatore mbi këtë temë.

Ndërsa disa argumentuan se kishte ardhur një “normale e re” e çmimeve të fryra, të tjerë sugjeruan se sapo të kapërceheshin sfidat aktuale ekonomike globale, inflacioni ka shumë të ngjarë të kthehej në nivelet e mëparshme.

Një falenderim i veçantë shkon për z. Lazimi që solli përvojën e tij si këshilltar i lartë ekonomik dhe konsulent biznesi në Institutin Kanadez të Teknologjisë!

• Inflacioni në Shqipëri Flluskë gënjeshtrash apo reflektim i vërtetë
  • Rritjen e fundit të inflacionit
  • çfarë mund të bëjmë për ta mbajtur inflacionin të ulët dhe të qëndrueshëm
  • studentët nga fakulteti i ekonomisë ndërvepruan me njëri-tjetrin