ERASMUS+ | Përvoja e Lëvizshmërisë Akademike dhe Shkencore – Universiteti Sakarya, Turqi

Sipas Marrëveshjes Ndërinstitucionale të Erasmus+, profesorët tanë Assoc. Prof. Reis Mulita dhe Dr. Jona Puci morën pjesë në një eksperiencë mobiliteti akademik dhe shkencor në Universitetin e Shkencave të Aplikuara Sakarya, ku morën pjesë edhe në Ditët Ndërkombëtare të Tregtisë dhe Karrierës.

Gjatë vizitës së tyre, ata u takuan me Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Rektor i Universitetit të Shkencave të Aplikuara Sakarya, ku diskutuan dhe ranë dakord për të forcuar bashkëpunimin në aktivitete:

1. akademike
  2. shkencore
  3. aplikime të përbashkëta për projekte
  4. konferenca
  5. aktivitete të tjera.

Ata u përshëndetën gjithashtu nga Kryetari i Bashkisë së Sakaryas dhe të provincës Kaynarca, Murat KEFLI dhe Presidenti i Shoqatës së Makinerive Industriale, Turgay CELIK ku diskutuan dhe ranë dakord për një konferencë të përbashkët për bashkëpunimin midis dy institucioneve në fusha të ndryshme, duke përfshirë:

▪ Vendosjen e një Marrëveshjeje për praktikën dhe trajnimin e studentëve të CIT.

▪ Mundësinë për t’u punësuar si anëtar biznesi i shoqatës.

Përvoja Erasmus+ është unike për çdo student. Gjatë këtij udhëtimi gjithëpërfshirës, ​​përfaqësues të CIT si një nga universitetet private në Tiranë më të përkushtuar u takuan edhe me një nga studentet tona. Ajo ishte Asemina Merja e cila aktualisht është e regjistruar në një program studimi një semestral atje.

• ERASMUS Përvoja e Lëvizshmërisë Akademike dhe Shkencore Universiteti Sakarya Turqi
  • Murat KEFLI
  • aktivitete akademike
  • aktivitete shkencore