AL

Close this search box.

AL

FAKULTETET & DEPARTAMENTET

Fakultetet > Fakulteti i Inxhinierisë > Departamenti i Inxhinierisë së Elektronikës dhe Telekomunikacionit > Bachelor – Inxhinieri Telekomunikacioni

Bachelor - Inxhinieri Telekomunikacioni

Programi Bachelor i Inxhinierisë së Telekomunikacionit është një program i përbërë nga lëndë që mbulojnë fushat e telekomunikacionit, inxhinierisë kompjuterike, inxhinierisë elektronike dhe matematikës, me qëllim të përgatitjes së inxhinierëve profesionistë të telekomunikacionit. Stafi akademik i këtij programi përfshin profesionistë me përvojë të gjatë në industrinë dhe akademinë, të cilët kontribuojnë në mënyrë të rëndësishme në suksesin dhe cilësinë e këtij programi.

Industria e telekomunikacionit vazhdon të zgjerohet në të gjithë botën me një mungesë të madhe të inxhinierëve profesionistë kompetentë dhe të mirëpërgatitur, të cilët kanë këto aftësi shumë-disiplinore të nevojshme për të punuar në mënyrë efektive.

Lëndët kryesore që lidhen me telekomunikacionin përfshijnë komunikimet dixhitale, përpunimin e sinjalit, komunikimet celulare, komunikimin kompjuterik, rrjetet, antenën dhe përhapjen e valëve me një bazë solide matematikore dhe programore. Ndërsa trendi i kalimit në sistemet softuerike vazhdon të depërtojë në industri, kursi mbulon programimin, sistemet e integruara dhe teknologjitë e internetit. Kjo do t’i ndihmojë studentët të punojnë me Rrjetet dhe Radiot e Përcaktuara nga Softueri. Dizajni inxhinierik, etika dhe ekonomia mësohen gjithashtu siç rekomandohet nga institucionet profesionale ndërkombëtare. Shumë kurse përfshijnë laboratorët e projektimit dhe matjes si pjesë integrale e tyre, për të forcuar ndërveprimin midis modeleve matematikore dhe realitetit eksperimental.

Studentët që studiojnë këtë program do të diplomohen me një bazë të fortë në fushën e inxhinierisë së telekomunikacionit me përvojë praktike të fituar nga shansi për të aplikuar për një praktikë të jashtme industriale dhe përfundimi i një teze që trajton një problem të inxhinierisë së telekomunikacionit në botën reale.

Aftësitë e synyara

• Përvetësoni një kuptim solid të ciklit jetësor të zhvillimit të softuerit dhe proceseve nga fazat e hershme të projektimit deri në mirëmbajtjen dhe evoluimin afatgjatë të softuerit.
  • Të ketë aftësi kompetente për të ndërtuar dhe vlerësuar softuerin në kontekstin e sistemeve fizike dhe aplikacioneve të botës reale.
  • Kuptoni kriteret e rëndësishme të cilësisë së softuerit, sigurinë dhe përputhshmërinë me standardet.
  • Mësoni aftësi ndërpersonale për të punuar si në mënyrë të pavarur ashtu edhe në ekip.
  • Të kuptojë ekonominë inxhinierike dhe sipërmarrjen në praktikën e softuerit.
  • Vlerësoni parimet themelore mbi të cilat janë ndërtuar sistemet fizike dhe aplikacionet e botës reale.
  • Dizenjoni ndërfaqe të përdorshme kompjuterike njerëzore duke ofruar përdorshmëri dhe aksesueshmëri.
  • Zbatoni parimet e vendosura të dizajnit inxhinierik në zhvillimin e softuerit, duke përfshirë analizat e kompromisit për sa i përket performancës dhe kostos.
  • Edukoni dhe rritni aftësitë e nevojshme për të planifikuar dhe menaxhuar projekte të mëdha softuerësh industrialë.
  • Integroni dhe merrni pjesë në mënyrë efektive në procesin e projektimit të këtyre sistemeve dhe aplikacioneve.
  • Të jetë në gjendje të komunikojë saktë, me gojë dhe me shkrim; përcjellja e njohurive dhe aftësive në inxhinieri softuerike në mënyrë të pakomplikuar.
  • Mbi të gjitha të jesh një Inxhinier Softuerësh i ardhshëm i klasit botëror, nxënës gjatë gjithë jetës dhe kontribuues në mirëqenien e botës.

Planifikimi i Programit

Course name
Duration
Credits
ECTS
Signal and Systems
15 weeks
Embedded Systems
15 Weeks
Elective
15 Weeks
Internship
4 Weeks
Thesis

Mundësi Karriere

• Industria e komunikimeve celulare
  • Industria e komunikimeve satelitore
  • Industria e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes
  • Arkitekt i ruajtjes dhe zgjidhjeve në renë kompjuterike
  • Zhvilluesi i Protokollit të Softuerit
  • Zhvilluesi i Sistemit të Embedded
  • Menaxher dhe Konsulent i Rrjetit
  • Projektuesi i sistemit multimedial
  • Industria e Transmetimeve të Radios dhe TV
  • Inxhinier i mbikqyrjes audio dhe video
  • Konsulent i Rrjetit dhe Sigurisë Kibernetike
  • Shërbimet e transmetimit në internet
  • Informatikë e Kujdesit Shëndetësor
  • Inxhinierët në terren/Inxhinierët e jashtëm të impianteve
  • Planifikues i qasjes në radio
  • Inxhinier i rrjeteve optike

Tarifat e studimit

3000 EURO

Kërkesat e pranimit

Diploma Bachelor

Afati i Aplikimit:

Ditë
Orë
Minuta
Sekonda
Applications have been closed!