AL

Close this search box.

AL

FAKULTETET & DEPARTAMENTET ​

Fakultetet > Fakulteti i Ekonomisë > Departamenti i Administrimit të Biznesit > Bachelor – Financë dhe Kontabilitet

Bachelor - Financë dhe Kontabilitet

Diploma Bachelor në Financë dhe Kontabilitet është një program universitar që përgatit studentët për pozicione të nivelit fillestar në industrinë financiare. Ai siguron një bazë solide në parimet e financës dhe kontabilitetit, duke përfshirë analizën financiare, raportimin dhe menaxhimin.

Kurrikula përfshin kurse në kontabilitetin financiar, kontabilitetin menaxherial, menaxhimin financiar, investimet dhe analizën e pasqyrave financiare. Diploma në Financë dhe Kontabilitet synon të trajnojë profesionistë që do të ndjekin karrierë në fushat e analizës dhe menaxhimit të investimeve, bankave, auditimit, këshillimit dhe menaxhimit financiar. Përvoja praktike është thelbësore dhe studentët shpesh kryejnë praktika ose mundësi të tjera praktike.

Diploma Bachelor në Financë dhe Kontabilitet ofron njohuritë dhe aftësitë e nevojshme për një karrierë të dobishme në një fushë dinamike dhe në rritje.

Aftësitë e synuara

• Përdorni parimet dhe teoritë e kontabilitetit financiar, taksave, kontabilitetit të menaxhimit dhe auditimit në mjedise profesionale.
  • Përgatitni raport financiar dhe buxhetor
  • Analizoni performancën financiare.
  • Përdorni mjetet e vizualizimit të të dhënave për të vlerësuar sistemet e kontrollit dhe për të shpjeguar proceset e biznesit.
  • Përdorni analitikën dhe teknologjitë e vizualizimit të të dhënave për të mbështetur analizën e të dhënave të kontabilitetit dhe vendimmarrjen.
  • Dizajnimi dhe përdorimi i sistemeve dhe bazave të të dhënave të kontabilitetit.
  • Identifikoni një problem kontabël ose çështje që duhet adresuar.
  • Vlerësoni informacionin teknik që lidhet me problemin ose problemin.
  • Identifikoni çështjet etike që lidhen me kontabilitetin, duke përfshirë politikat, kodet e sjelljes, ligjet dhe kërkesat e pajtueshmërisë.
  • Vlerësoni ndikimin etik të alternativave të vendimit.

Plani i programit

• Planifikues Financiar
  • Kontrolluesi
  • Analist i Thesarit
  • Zyrtari më i lartë financiar
  • Menaxher Financiar
  • Bankier investimesh

Tarifat e studimit

2500 EURO

Kërkesat e pranimit

Diplomë të shkollës së mesme

Afati i Aplikimit:

Ditë
Orë
Minuta
Sekonda
Applications have been closed!