Historia e CIT

Historia e CIT ne nje permbledhje

historia e cit

Institucioni akademik privat “Instituti Kanadez i Teknologjisë” (CIT) u krijua në vitin 2011. Historia e CIT vazhdon deri tani ne vitin 2022 ku ndryshime thelbesore po ndodhin ne metodologjine e mesimdhenies dhe integrimit me biznesin. Filozofia e tij synon t’u ofrojë studentëve potencial aftësitë e nevojshme dhe konkurruese të kërkuara nga rajoni shqiptar dhe ballkanik si dhe tregjet evropiane dhe amerikano-veriore të punës. Ofrimi i kurrikulave në gjuhën angleze bën të mundur që CIT të përdorë metodologjitë më të fundit të mësimdhënies me materiale akademike të përditësuara dhe të hapë horizonte më të mëdha për të diplomuarit në rajonin e Ballkanit dhe më gjerë. Por historia e CIT nuk mbaron me kaq.

“Instituti Kanadez i Teknologjisë” është i organizuar në dy fakultete:

• Fakulteti i inxhinierisë
  • Fakulteti i ekonomisë
  • Fakulteti i Inxhinierisë përbëhet nga këto njësi:

• Departamenti i Inxhinierisë Softuerike
  • Departamenti i Inxhinierisë Industriale
  • Njësia Kërkimore Shkencore “CIRD Engineering”
  • Fakulteti i Ekonomisë përbëhet nga këto njësi:

• Departamenti i Administrimit të Biznesit
  • Departamenti i Administrimit të Biznesit dhe Teknologjisë së Informacionit
  • Njësia Kërkimore Shkencore “CIRD Economy”
  • "CIT" ka marrë pjesë në aktivitete ndërkombëtare dhe ka organizuar 10 konferenca ndërkombëtare gjatë viteve 2011-2018:

• Në datat 23-24 Mars 2012 në bashkëpunim me Universitetin La Sapienza, CIT organizoi një konferencë ndërkombëtare, “Konferenca e 2-të Ndërkombëtare për Shkenca Humane dhe Sociale ICHSS 2012”
  • Më 16 nëntor 2012, CIT organizoi një konferencë ndërkombëtare, “Shqipëria teknologjike në njëqindvjetorin e pavarësisë”
  • Në datat 19-20 Prill 2013, CIT organizoi një konferencë ndërkombëtare, “Konferenca Ndërkombëtare për Zhvillimin e Qëndrueshëm” në bashkëpunim me Qendrën Evropiane të Zhvillimit të Qëndrueshëm.
  • Në datat 2-4 maj 2013, CIT organizoi një konferencë ndërkombëtare, “Kombi, Kombësia, Kombësia: Çfarë është në një emër?”
  • Më 14 qershor 2013, CIT, në bashkëpunim me Microsoft, organizoi një konferencë, “Sistemet e mbështetjes së vendimeve të bazuara në Excel për menaxhimin dhe optimizimin e ndërmarrjeve”
  • Në Mars 2014, CIT, në bashkëpunim me Forumin për Lirinë Ekonomike të Tiranës, organizoi “A po rikthehet etatizmi?”
  • Në datat 24-25 Prill 2015, CIT, në bashkëpunim me UET, organizuan konferencën ndërkombëtare, “Financimi i zhvillimit, kreditimi i ekonomisë dhe diversifikimi i burimeve të financimit për zhvillimin e biznesit”
  • Në datat 26-28 Nëntor 2015, “Konferenca për Teknologjinë Arsimore”, CIT në bashkëpunim me ASSE, Konferenca e 3-të Ndërkombëtare Për Studimet Britanike dhe Amerikane.
  • Në datat 15-16 Tetor 2016, “Konferenca e Parë Ndërkombëtare për Integrimin Evropian, ICEI’16” një bashkëpunim midis CIT dhe Universiteti Pavarësia, Vlorë.
  • Më 6 Maj 2017, “Konferenca në Informatikë, Teknologji Informative dhe Aplikime Biznesi” (ICCITBA), bashkëpunim mes Universitetit Publik Aleksandër Moisiu, Durrës dhe CIT.
  • Më 25 maj 2019, “Konferenca VII Ndërkombëtare, Fytyrat e Prosperitetit”, e mbajtur në Universitetin Powislanski në Kwidzyn (Poloni) në bashkëpunim me Institutin Kanadez të Teknologjisë (CIT).